10.00–12.30 Prezence účastníků konference
13.00 Zahájení konference, Malý sál
Úvodní slovo, pozdravy hostů
Moderátor: Petr Kolín (Státní okresní archiv Liberec)
13.30–15.00 Martin Groman, Michal Stehlík: Přepište dějiny
Malý sál
15.00–15.30 přestávka na kávu
15.30–17.00
SEKCE 1 Analýza a koncepce českého archivnictví
Malý sál
Počátkem letošního roku oslovilo Ministerstvo vnitra všechny tuzemské archivy a širokou archivní veřejnost několika dotazníky ke zjištění informací o současném stavu našeho oboru. Zpracované výsledky se staly jedním z podkladů pro přípravu nové koncepce českého archivnictví na příštích deset let. Sekce představí některé výsledky dotazníkového průzkumu a přípravu koncepce.
Moderátor: David Valůšek (Státní okresní archiv Zlín)
Michaela Zemánková (Státní okresní archiv Vyškov se sídlem ve Slavkově u Brna): Prezentace výsledků dotazníkového šetření o současném stavu českého archivnictví
Daniel Doležal (Ministerstvo vnitra), Karel Koucký (Státní oblastní archiv v Praze): Koncepce českého archivnictví na příštích deset let
SEKCE 2 Právní úprava archivního prostoru pod tlakem digitalizace
Labský sál
Zákon č. 499/2004 Sb. prošel od svého přijetí dlouhou cestu. Elektronická podoba staletími ověřených analogových procesů, spuštěná v roce 2009, nabývá na síle. Postupně se připojují další témata, jako kybernetická bezpečnost, ochrana osobních údajů a velké datové celky, zpřísňování kvalitativních požadavků na elektronické systémy spisové služby, správa dat a jejich ochrana, nové nástroje, dostupnost, důvěryhodnost. Původně „analogový“ archivní zákon a jím upravené procesy se pod vlivem čtvrté průmyslové revoluce adaptují na digitalizační procesy a trendy rámované národními strategiemi, národní i evropskou právní úpravou těchto dalších témat. Jsme schopni udržet krok? Víme, jak na to? Jsme připraveni?
Moderátor: Zbyšek Stodůlka (Národní archiv)
Petr Vokáč (Ministerstvo vnitra): Novelizace archivního zákona pod vlivem digitalizace
Libor Drlík (Digitální a informační agentura): Správa a katalogizace dat v orgánech veřejné správy
Isabel Taylor (Univerzita Hamburg): The GDPR and German Archives
Jednací jazyk: čeština, angličtina
SEKCE 3 Spojenými silami aneb Zkušenosti s implementací Národní digitální badatelny
Eliščin sál
Národní digitální badatelna (NDB) má sloužit k obsluze badatelů a realizaci dálkového nahlížení se vším, co k tomu patří. Zavádí mimo jiné centrální badatelský list, přihlašování badatelů prostřednictvím e-identity, možnost dálkového předkládání digitálních archiválií a digitalizátů badatelům včetně možnosti jejich anonymizace, komunikační rozhraní badatel – archiv a mnoho dalších funkcí. V neposlední řadě také umožní automatizované objednávání z informačních systémů jednotlivých archivů (nejčastěji ARON či VadeMeCum). Pro uskutečnění takto zásadní změny spojilo síly několik archivů, u nichž NDB od počátku roku 2025 podstupuje zkušební a částečně i ostré nasazení. Nepochybujeme, že NDB se postupně rozšíří do sítě veřejných i soukromých archivů, a podpoří tak přechod z analogového do digitálního světa. Cílem sekce je především předat zkušenosti zainteresovaných archivů se zaváděním NDB a blíže seznámit účastníky konference s touto novinkou.
PANELOVÁ DISKUSE
Moderátor: Petr Zeman (Národní archiv)
Diskutující: Helena Balounová (Archiv Ministerstva zahraničních věcí), Miroslav Kunt (Národní archiv), Jan Makovička (Archiv bezpečnostních složek), Radek Pokorný (Státní oblastní archiv v Hradci Králové)
SEKCE 4 Edukace v archivech – inspirace z muzejního vzdělávání
Jednací sál
V době probíhajících debat o nutnosti transformace výuky dějepisu na školách představují edukační programy paměťových institucí další z nástrojů pro podporu badatelsky orientované výuky. Na příkladu edukačního programu zaměřeného na problematiku cestování v období socialismu, který vznikl k expozici Dějiny 20. století otevřené v roce 2021 v Národním muzeu, přiblížíme proces tvorby vzdělávacích cvičení, s nimi spojené problémy a výzvy a podělíme se o zkušenosti z oblasti muzejní edukace. Workshop bude inspirací pro archiváře a zaměří se na praktickou tvorbu cvičení za pomoci různých druhů archivních materiálů.
WORKSHOP
Moderátorka: Xenie Penížková (Archiv bezpečnostních složek)
Lektorky: Eliška Pekárková (Národní muzeum), Beáta Hrenyová (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy / Archiv bezpečnostních složek)
17.00–17.30 Přestávka na kávu
17.30–18.30
SEKCE 1 Archivy, regionální historiografie a hodnocení vědy
Malý sál
Regionální a oborově vyhraněná historiografie patří neodmyslitelně k činnosti archivů všech typů. S ní se také pojí ediční a redakční práce. Tyto výsledky výzkumu jsou v rámci aktuálně nastavených kritérií hodnocení vědy na národní úrovni vystaveny tlaku. Mnoho dlouhodobě zavedených regionálních periodik, která plní nezastupitelnou roli pro poznání lokální historie, se ocitá na pokraji zájmu autorů kvůli svým bibliometrickým parametrům. V konečném důsledku má tento trend dopad na oborové publikační zvyklosti, které znamenají odliv autorů, menší zájem o regionální výzkumná témata a celkovou marginalizaci tohoto typu publikací. Nabízí se proto otázky související se společenskou relevancí archivů, jejich výzkumem a přínosem pro regionální historiografii, ale i obecně pro společnost a kulturu v regionech. Jak lze eliminovat negativní dopady hodnocení vědy v České republice na potřebnou kultivaci regionální historické paměti?
PANELOVÁ DISKUSE
Moderátor: Martin Štindl (Státní okresní archiv Žďár nad Sázavou)
Diskutující: Radana Červená (Archiv města Brna), Michaela Hrubá (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem), Karel Koucký (Státní oblastní archiv v Praze), Karel Řeháček (Státní oblastní archiv v Plzni)
SEKCE 2 Infopanel
Labský sál
Smyslem této sekce je krátké představení různých témat a aktualit z dění v našem oboru.
Moderátor: David Valůšek (Státní okresní archiv Zlín)
Milan Vojáček (Národní archiv): Nejsme v tom sami. Strategie evropských archivů 2025–2030
Tomáš Dvořák (Archiv hlavního města Prahy): Vize českého archivnictví – rekapitulace
Jana Schwallerová (Archiv hlavního města Prahy): Metodická platforma: elektronický dokument (MOPED)
Petr Pytelka (LighComp v.o.s.): Standardy pro komunikaci digitálního archivu (projekt TAČR)
SEKCE 3 Personální strategie archivů a vzdělávání archivářů – zkušenosti ze zahraničí
Eliščin sál
Archivy procházejí stejně jako celá společnost bouřlivými změnami. Všeobecná digitalizace klade velké nároky na rozvoj dovedností všech archivářů a nutně s sebou přináší také specializaci pracovních pozic. Vedle vzdělávání stávajících zaměstnanců je potřeba zohledňovat nové trendy v personální strategii archivů při získávání nových zaměstnanců. Prostřednictvím moderované diskuse nahlédneme za hranice České republiky a budeme hledat inspiraci i příklady dobré praxe u našich bezprostředních sousedů.
PANELOVÁ DISKUSE
Moderátor: Karel Halla (Státní okresní archiv Cheb)
Diskutující: zástupci archivních spolků a zahraniční hosté z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovenska a Polska
Jednací jazyk: němčina
SEKCE 4 Office jóga pro zdravá záda
Jednací sál
Archiváři tráví dlouhé hodiny sezením, ale také často manipulují s těžkými břemeny – knihami a kartony. Tělo dostává opravdu zabrat, což vede k bolestem zad a dalším neduhům. Na tomto workshopu office jógy se zaměříme na prevenci problémů a ukážeme si, jak zmírnit potíže, které již mohou nastat. Naučíme se, jak pečovat o své tělo i mysl za pomoci jógových pozic a technik, které byly modifikovány tak, aby byly vhodné i pro kancelářské prostředí. Cviky budou přizpůsobeny i těm, kteří s jógou nemají žádné zkušenosti. Pokud máte chuť se mezi odbornými diskusemi odreagovat, trochu protáhnout a ulevit svému tělu, pak je tato sekce určena právě pro vás.
WORKSHOP
Lektorka: Ivana Austová (Státní okresní archiv Česká Lípa)